VIDA!, zvolali deváťáci

03. 05. 2017     sekce: Akce školy     autor: Radomír Habermann     tisk: tisk článku

Žáci devátého ročníku (a také pár osmáků) vyrazilo do Brna na skvělou expozici přírodních věd ve Science centru. Během více jak čtyřhodinové prohlídky si mohli na vlastní kůži ověřit na desítkách exponátů přírodní zákonitosti. Mohli pozorovat příliv, tsunami, pohyb mlhy v údolí, vypouštět horkovzdušný balón, pohybovat se pomocí vrtule, objevovat zákonitosti vedení elektrického proudu.

V menších skupinách se hodinu intenzivně věnovali mag(net)ické přitažlivosti, popřípadě pracovali ve světelné laboratoři. Mohli si tak vyrobit magnetické dělo na fazole, namodelovat si magnetické pole, vyrobit si magnetickou plastelinu či překonat rekord v počtu plovoucích magnetických lodiček. Optici rozsvítili cukr či bubliny, vyzkoušeli si, že některé zdroje světla pálí a jiné ne.

Měli i štěstí v tom, že stálá expozice byla doplněna výstavou třiceti optických klamů. Zjišťovali, že oko a mozek nejsou tak dokonalé, jak bychom si mysleli. Najednou vidíme něco, co se hýbe, i když to stojí, že se něco zmenšilo, že se na nás ten člověk asi neusmívá, či že můžeme viset úplně našikmo a ještě k tomu kulička může jet do kopce.

Pokud chcete tip na skvělý poznávací výlet, vydejte se do Brna. Bude to stát za to!

 

Fotogalerie