Turistickomediální kurz

03. 12. 2015     sekce: Akce školy     autor: Petr Drábek     tisk: tisk článku

Základní škola a mateřská škola Hranice, Šromotovo, pořádá pro žáky 9. ročníku školy turistickomediální kurz v Nízkých Tatrách, na kterém se žáci zdokonalí ve svých mediálních a turistických dovednostech. Naši žáci tak mohou završit rozšířenou výuku informatiky získáním nových znalostí v oblasti tvorby a úpravy videa. Mohou si vyzkoušet práci od scénáře, přes práci s kamerou, mikrofonem, režii, střih videa, úprava a vkládání zvuků do videa, tvorba titulků, …..

Mediální kurz má několik částí. Ty měly přiblížit studentům práci na tvorbě krátkého filmu od počátečních nápadů, přes přípravu jednotlivých záběrů, až k samotnému natáčení.
Děti se seznámí se základními principy natáčení, s tím, jak vůbec o videu přemýšlet, než začnou s jakoukoli prací na videu. Krátká přednáška je seznámí s funkcemi, jako je pomocný režisér, zvukař, výtvarník-architekt.
Přípravná fáze, neboli preprodukce, bude zahrnovat práci ve skupinách. Žáci do nich budou rozděleni a začnou promýšlet scénář, herecké obsazení a tvořit natáčecí plán. Poté se žáci pustí do samotného natáčení.
Už budou vědět, co je záběr detailní, co statický či dynamický a kdy který použít. Poslední fázi, střih a finální podobu krátkého filmu, budou žáci zpracovávat večer. Nejzdařilejší film pak bude oceněn a vystaven na stránkách školy.

Dále se  žáci zdokonalí v digitální fotografii, budou fotit přírodu krajiny, květenu, makro, postavy a portréty, reportážní fotografii, sami sebe, ….


ODKAZY NA VIDEA A STRÁNKY POPISUJÍCÍ NÁPLŇ KURZU:

Stránky naší partnerské školy, která kurz již realizovala ZDE, ZDE

Film z jednoho dne turistickomediálního kurzu ZDE

Práce žáků vytvořené na tomto kurzu, pohádka naruby ZDE, ZDE

Společný videoklip: každá skupina měla 45 minut na realizaci svých záběrů do společného klipu, když znali jen text „Dnes sa mi nechce nič“. Večer jim byl promítnut klip, ke kterému přispěli ZDE


Jaký bude program kurzu?

Malé skupiny žáků si např. zkusí natočit vlastní videoreportáž nebo videoklip, vyfotit přírodu...Vše v krásné přírodě Národního parku N. Tatry. Turistický program kurzu bude realizován dle počasí tak, aby ho zvládli i běžní netrénovaní jednotlivci. V plánu je výstup na Chopok. Účastníci nemusí mít svou kameru ani foťák.

Účastníci budou v průběhu dne realizovat své skupinové mediální nápady  a ve večerních hodinách  pak budou své výtvory pomocí dataprojektoru prezentovat ostatním. Zájemci budou moci navštívit lanové centrum Tarzania, případně zajít na bazén v sousedním hotelu.

Kurz proběhne od pondělí 16. 5. do pátku 20. 5. 2016 v Nízkých Tatrách v blízkosti nádherného Vrbického plesa. Účastníci budou ubytováni v hotelu Liptov v Jasné na pokojích s vlastním sociálním zařízením (http://www.hotel-liptov.com).


Vedoucími pracovních turistickomediálních týmů budou učitelé Petr Drábek a Ivana Andrýsková.

Vedoucími volného času na kurzu budou třídní učitelé deváťáků Lenka Preňková a Renata Dohnálková.


Výbava na kurz: Platný cestovní pas či OP a průkaz pojištěnce. Povinná je pevná sportovní obuv vhodná na pohyb v přírodě a horské túry, druhé sportovní boty na přezutí a přezůvky do hotelu. Protože se budeme pohybovat po horách (v případě dobrého počasí také ve výškách kolem 2 000 m n.m.),  je potřebné mít s sebou nejen dvoje dlouhé kalhoty, ale určitě i jednu nepromokavou vrstvu (voděvzdornou bundu s kapucí, nebo pláštěnku). Pro delší pohyb v přírodě je potřebný menší batoh.


Cena na žáka je 2 400 Kč. Tato částka zahrnuje dopravu, ubytování (4 noci s plnou penzí), stravu a základní pojištění. Do 29.2.2016 je třeba uhradit minimálně zálohu 1 000 Kč, celou částku potom do 30. 4. 2016.

Částku 2 400 Kč je možné uhradit ve splátkách, maximálně však ve třech.  Při platbě z účtu uveďte ve zprávě pro příjemce jméno žáka a třídu ČÍSLO ÚČTU ZŠ: 15335831/0100, variabilní symbol 3355.

Formulář ke stažení ZDE

 

Nejčtenější články