Příprava na mistrovství světa v ovládání robota VEX

18. 12. 2018     sekce: Akce školy     autor: Petr Drábek     tisk: tisk článku

Robotická soutěž VEX IQ Challenge je zaměřena vymyšlení, sestavení, ovládání a naprogramování robota, aby v co nejkratším čase splnil požadovaný úkol, přemístil, přesunul, zvednul komponenty z jednoho místa. Soutěž je zajímavá tím, že týmy v soutěži nesoutěží proti sobě, ale spolupracují. Spolupracují ve vylosovaných dvojicích, tyto dvojice se několikrát vymění a zvítězí tým, který získal nejvíce bodů.

 

Poté co, družstvo naší školy ve složení Štěpán Hawiger, Adam Kuchař, Linda Hladíková, Hana Húdková, Petra Húdková, vyhrálo republikové kolo dne 27. 6. 2018 v Praze, jsme se v září dozvěděli, že jsme postoupili na světový šampionát VEX IQ Challenge ve finských Helsinkách, které se uskuteční 11. až 14. ledna 2019.

A začaly přípravy. Museli jsme se seznámit s novým herním plánem, s novými pravidly, vymyslet strategii, sestavit si herní pole a herní prvky, vymyslet, sestavit, otestovat robota, který vše zvládne. Za dva měsíce jsme postavili tři roboty, na kterých jsme vše testovali a ze kterých jsme vybrali robota, který vše zvládá nejlépe. Náš robot se jmenuje VEXátor.

S tímto robotem trénujeme každou volnou chvíli, před vyučováním, o přestávkách, po vyučování, o víkendech. Robota stále vylepšujeme, a ladíme. Pokud zjistíme problém, upravíme robota, abychom problém vyřešili. S blížícím se odjezdem se naše činnost zintenzivňuje.

Za vše musíme poděkovat sponzorům, bez kterých bychom nemohli na účast ve Finsku ani pomýšlet. V první řadě musíme poděkovat firmě SSI SCHÄFER, která nám pomohla získat dvě stavebnice, díky, kterým jsme se mohli připravit a zúčastnit soutěže v Praze. Dále musíme poděkovat firmě AV media, která nás podporuje dlouhodobými zápůjčkami, a sponzorskými dary, získali jsme herní pole, komponenty a firma AV Media poskytla finanční dar na cestu do Finska, o celou cestu se organizačně postará, zajistí letenky, dopravu, komunikaci s organizátory a zajistila registraci do soutěže. Dalším velkým podporovatelem je město Hranice, které finančně zajistilo velkou část nákladů na cestu a ubytování. Musíme také poděkovat firmám Cement Hranice a.s. a Level Pro s.r.o., které také poskytly sponzorský dar na šampionát do Finska.

  

     
       

 

Nejčtenější články