LONDÝN – KRÁLOVSKÉ MĚSTO NA TEMŽI

19. 05. 2015     sekce: Akce školy     autor: Hana Purgertová     tisk: tisk článku

WE ARE BACK FROM LONDON! LONDON IS WONDERFUL!

Minulý týden se vrátili naši žáci plní zážitků ze slunné Anglie. V termínu od 8. do 12. května 2015 se uskutečnil studijní vzdělávací zájezd „ LONDÝN – KRÁLOVSKÉ MĚSTO NA TEMŽI“. 47 odvážných cestovatelů z 6. – 9. ročníků naší školy poznávalo nejen historii Londýna, ale i moderní budovy postavené k výročí milénia a také život v anglických rodinách, neboť jsme byli všichni ubytovaní v hostitelských rodinách žijících v Londýně.

První den v Londýně:

Po výjezdu z tunelu, který spojuje Evropu a starou dobrou Anglii jsme vyjeli  z Folkestone do Londýna. Naše první poznávací trasa Londýnem začala u  LONDON EYE – MILLENNIUM WHEEL.  Největší vyhlídkové kolo v Evropě nás však čekalo až na samotný závěr prvního dne.  Vydali jsme se přes Westminster Bridge k nejznámější věži Londýna – BIG BEN, okolo gotické katedrály WESTMINSTER ABBEY, kde sídlí parlament až k největší kvadratické věži na světě VICTORIA TOWER /98m/. Naše průvodkyně Míša věděla, že prohlídka pamětihodností Londýna se dá přirovnat k náročné turistice, a tak jsme využívali častých zastávek nejen k načerpání znalostí, ale i k odpočinku. Naše kroky pokračovaly ulicí MALL k DOWNING STREET 10, kde sídlí ministerský předseda David Cameron a přes královský St James´s Park k sídlu britské královny Alžběty II. BUCKINGHAM PALACE. Obdivovali jsme nejen velkolepou stavbu, ale i  VICTORIA  MONUMENT  s majestátní sochou nejdéle vládnoucí panovnice Viktorie /63 let/. Po krátkém odpočinku jsme pokračovali k náměstí se slavnou sochou admirála Nelsona TRAFALGAR SQUARE okolo CHINATOWN až na náměstí LEICESTER SQUARE ke známému ODEON CINEMA, kde se odehrávají premiéry  slavných  filmů. Zde jsme poobědvali a nakoupili si první suvenýry. Následovala krátká prohlídka malého náměstí PICCADILLY CIRCUS s neodmyslitelnou soškou Erose – místem schůzek zamilovaných a návštěva muzea transportu v COVENT GARDEN.  Všichni už jsme se těšili na velkolepou podívanou z výšky 135 metrů. London Eye bylo famózní. Úžasná podívaná na Londýn z ptačí perspektivy zakončila náš první super den v Londýně.

 

 

Druhý den v Londýně:

Tento den nebyl tak hektický a sliboval odpočinek unaveným nohám. Hned brzy ráno jsme vyjeli navštívit letní sídlo britské královny WINDSOR CASTLE. Nádherný zámek a park se líbil všem účastníkům. I když byla králova právě na zámku, neměli jsme štěstí a nezahlédli ji. V jednu chvíli se v parku objevila starší šedovlasá paní se psy a ihned se strhla lavina turistů s fotoaparáty. Ke zklamání všech to však byla jen nějaká neznámá vévodkyně se svou ochrankou. Cestou od zámku jsme měli velké štěstí a shlédli výstavu starých automobilů. Nemohli jsme se však už dočkat, kdy budeme zpět v Londýně a nastane nejočekávanější moment celého dne a to návštěva světoznámého muzea voskových figurín – MADAME TUSSAUD. My jsme však ještě využili malou časovou rezervu a stihli jsme mrknout do nedaleké BAKER STREET a navštívit malebnou místnost domu, kde pobýval nejslavnější detektiv SHERLOCH HOLMES. Super film ve 4D a skoro skutečná setkání se slavnými herci, zpěváky, politiky, sportovci a komiksovými hrdiny nám ukončily druhý fantastický den v Londýně.

 

Třetí den v Londýně:

Poslední den našeho poznávání jsme začali v nejstarším královském parku GREENWICH /1433/ u známého nultého poledníku. Na samotném vrcholku kopce se nám naskytl nádherný pohled na celý Londýn. Ukazovali jsme si významné budovy a hádali jejich názvy: MILLENIUM DOME  nebo-li   O2 Arena– masivní kupolovitá stavba, THE SHARD /střep/ 87 podlažní mrakodrap s výškou 306 m je největší budovou v Evropě, 30 ST MARY AXE neboli GHERKIN / okurka/ energeticky úsporná stavba a navzdory celkově oválnému skleněnému tvaru je jediný kousek zaobleného skla použit pouze na vrcholovou část budovy. S jistotou jsme poznali London Eye, Big Ben, Westminster Abbey , Victoria Tower nebo Tower Bridge a Tower of London. Prošli jsme kolem jednoho z posledních čajových kliprů CUTTY SARK, který byl ve své době nazýván Královnou oceánů.  K majestátnímu hradu TOWER jsme dopluli na rychlé lodi CLIPPER. Na březích Temže jsme mohli pozorovat méně známé budovy Londýna a  vyzkoušet porozumění rodilým mluvčím. Procházka okolo Toweru splnila vše, co jsme očekávali. Potkali jsme YEOMAN WARDERS, BEEFEATERS a viděli alespoň jednoho havrana.  Přes TOWER BRIDGE jsme se krásnou procházkou dostali až k moderní budově CITY HALL – radnice, připomínající velké šedé vejce /stála 43 000 000 liber/. Viděli jsme monument k požáru Londýna v roce 1666, Shakespearovo divadlo Globe Theatre, Golden Hind známou loď korzára jménem Sir Francis  Drake, z dob královny Alžběty, překrásnou galerii HAY´S GALLERIA, TATE MODERN nejnavštěvovanější uměleckou galerii a druhou největší katedrálu na světě ST PAUL´S CATHEDRAL, ke které jsme se dostali po pěším mostě /FOOTBRIDGE/  MILLENNIUM BRIDGE. Velmi zajímavou nabídku, tentokrát ale jídla, nám nabídl BORROW MARKET. Mohli jsme vyzkoušet slané či sladké pochutiny snad z celého světa. Zpět k parku v Greenwich jsme znovu využili vodní dopravy na klipru. Posledním bonbónkem bylo námořní muzeum, kde jsme viděli uniformu admirála Horatia Nelsona a hledali místo po vstřelené kulce.

Nádherné počasí nás provázelo po celou dobu zájezdu a umocňovalo naše zážitky. Skvělá průvodkyně Michaela Racmaniková  nám připravila bohatou prohlídku a naučila nás spoustu informací o Londýně. Dokonce jsme na závěr našeho zájezdu psali test a všichni jsme jej zvládli. Při závěrečném kolečku pozitivních zpráv zaznívaly jen superlativy a spousta žáků využila možnosti podělit se s ostatními o nádherné momenty nezapomenutelného výletu do Londýna.

Text a foto: Hana Purgertová

 

Fotogalerie

 
 

Nejčtenější články