Haags Instrumentaal Jeugdensemble

01. 05. 2017     sekce: Akce školy     autor: Lenka Preňková     tisk: tisk článku

Vystoupení holandského dětského orchestru z partnerského města Leidschendam - Voorburg přineslo radost všem divákům na Šromoťáku ve čtvrtek 27. dubna v prostorách velké tělocvičny.

Jednatřicet amatérských hudebníků prezentovalo hudbu klasiků i současných hudebních skladatelů. Nejmladšímu členovi orchestru bylo deset a nejstarší člence třiadvacet let. Vše se odehrávalo pod taktovkou zkušeného dirigenta jménem Marco C. de Bruin. Orchestr vystupoval již v řadě zemí, například v Itálii, Norsku i Portugalsku.

Žáci naší školy vyslechli mimo jiné skladby Kabalevského, Stravinského nebo Dvořáka. Nejzajímavější bylo, že diváci a posluchači se stali účinkujícími. Zapojili se do vystoupení pohybem, zpěvem, tleskáním, hrou na triangl a někteří si dokonce mohli vyzkoušet, jaké to je dirigovat velký orchestr.

Haags Instrumentaal Jeugdensemble je holandské hudební těleso, takže program nemohl být komentován v českém jazyce. Vystoupení bylo provázeno v jazyce anglickém. V naší škole proběhly dva koncerty, kterých se celkem účastnilo 327 žáků třetích až devátých ročníků.

Obě vystoupení se setkala s obrovským ohlasem ze strany dětí i učitelů. Některé to motivovalo k návštěvě koncertu v Synagoze, kde Holanďané vystupovali společně s hranickým sborem Cantabile.

V pátek 28. dubna byla dirigentovi slavnostně předána výtvarná díla třeťáků. Obrázky zachycovaly čtvrteční koncert v naší škole.

Video z akce najdete zde.

 

Fotogalerie

 
 

Nejčtenější články