Beseda -expedice Jawa Travel Maroko

15. 04. 2015     sekce: Akce školy     autor: Tereza Cabáková     tisk: tisk článku

Expedici Maroko  realizovala parta čtyř mladých lidí z obce Tichá pod záštitou sdružení Jawa Travel. Po zkušenostech s cestou do Francie a po devítiměsíčním plánování  a nekonečném balení oblečení, náhradních dílů a dalších věcí se v létě 2013 vydali na starých rekonstruovaných jawách na cestu dlouhou 11 tisíc km, projeli 10 států, dva kontinenty, pohoří Alpy, Atlas, Pyreneje a Apeniny, celá  cesta jim trvala 36 dní. Spali ve stanech, stravovali se různě, každá motorka měla svého maskota - krtečka, králíka a kačenku.

Členové jmenovitě: Martin Bradáč  na Jawě 250 z r.1964 + stylový vozík PAV40

                           Lukáš Bradáč   na Jawě 350 z r.1992, spolujezdykyně Andrea Šímová

                           Patrik Gonos     na Jawě 350 z r.1994

Trasa vedla přes Rakousko a Alpy, kolem alpských jezer do Francie, kde tři dny odpočívali na pobřeží Atlantiku. Poté se vydali vnitrozemím Španělska a řešili první technické problémy za  pomocí místních obyvatel. Po dalších 1300 kilometrech olivovými háji dojeli k trajektu přes Gibraltar a přes hranici do Maroka. Zatím

, co na území Evropy panovala čistota a pořádek a všichni ochotně pomáhali s opravami, ubytováním a orientací v terénu, v Maroku  bylo poznat jinou mentalitu obyvatel - všudypřítomný zmatek, hluk , nepořádek a služby za úplatu-bakšiš. Po vyřízení dokladů se vydali do vnitrozemí podél pobřeží do města Casablanca, Motorky odolávaly náporu horka a jemného pouštního písku, dálnice lemovaly živé kaktusové ploty  a vzhledem k červenci byl všude nedostatek vody. Motorky měly časté poruchy, které řešili svými  náhradními díly, díly poslanými z Čech i improvizací- dráty, izolepou...Provoz na silnicích:" Je neuvěřitelný, místo blinkru používají klakson, jezdíte na dotek a troubíte." Poušť má  nádhernou oranžovou barvu a lidé ochotně poradí ,ale často špatně. Zpět se vraceli trajektem do Francie -  našli stanici četníků ze Saint Tropez, navštívili Monaco, muzeum Ferrari, Benátky a pokračovali dál přes Slovinsko, Maďarsko a Slovensko do deštivého a studeného léta u nás (rozdíl proti 5o°C).  Lukáš a Andrea přijeli na motorce, předvedli nám ukázky videí z cesty, výběr z asi 2.5 tisíce fotografií, imitované geody -polodrahokamy, písek z pouště, marocké peníze,pohlednice vstupenky, šátky a články, samolepky s jejich logem.  Do budoucna chystají cestu po Skandinávii, tentokrát ve větším týmu.

odkaz     www.youtube.cz - Na jawách do Maroka - reportáž o cestě

                                        Stavba studny Martin Badač

                                        Na jawách do Afriky

 

 

 

Fotogalerie

 
 

Nejčtenější články