VEX IQ CHALLANGE RINGMASTER

28. 06. 2018     sekce: Úspěchy žáků     autor: Petr Drábek     tisk: tisk článku

V úterý 26. 6. 2018 jsme se zúčastnili celostátního finále robotické soutěže VEX IQ Challenge v Praze na výstavišti v pavilonu EXPO. Na tuto soutěž jsme se od března intenzivně připravovali v našich kroužcích robotiky.  Soutěž je určena týmům základních a střední škol a jejím cílem je sbírání, přesun a umístění prstenců do různých cílových prostorů, s různou bodovou hodnotou. Náš tým ve složení Hana Húdková, Petra Húdková, Linda Hladíková, Štěpán Hawiger a Adam Kuchař se jmenoval ROBOŤÁCI. Tým představil našeho robota, na jehož konstrukci žáci pracovali. Všichni členové týmu si vyzkoušeli ovládání robota. V základním kole jsme startovali vždy kluk holka tak, aby si všichni vyzkoušeli soutěž. 

VEX IQ RINGMASTER JE SOUTĚŽ ROZDĚLENÁ DO 3 ČÁSTÍ:
Skupinová výzva – pro dva týmy = dva roboty, hraje se na hracím poli 1219×2438mm. Během jednoho 60 sekundového zápasu mají dva týmy za úkol spolupracovat a získat společně co nejvíce bodů. Při skupinové výzvě oba týmy ovládají své roboty pomocí dálkových ovladačů.
Umění ovládání robota – je hra pro jeden tým = jednoho robota, cílem je opět řídit robota dálkovým ovládáním a získat co nejvíce bodů během 60 sekundového intervalu.
Umění programování – je hra pro jeden tým = jednoho robota. Cílem je naprogramovat robota tak, aby se uměl samostatně pohybovat po herní ploše a nasbíral co nejvíce bodů.

Ve skupinové výzvě se nám dařilo, průměrný počet bodů, který jsme získali ze tří jízd je 72,33 a postoupili jsme do finále z prvního místa.

Také v soutěži Umění ovládání robota se nám povedlo dodržet strategii, kterou jsme si vytyčili a kluci uhráli 62 bodů, což byl druhý nejlepší výsledek v ovládání robota. Ti nejlepší nás předběhli o pouhý 1 bod. Měli jsme možnost ještě opravné jízdy a tu využili děvčata, aby také předvedli v ovládání robota.

Soutěž programování je trochu o náhodě, protože robot ne vždy dělá to, co má. Ale i tady se podařilo zajet nejpepší výsledek ze všech, robot měl "svěltou chvilku", zrovna dělal, co má. Navíc kód jsme upravovali ještě na místě, kde jsme doprogramovali dalších 15 bodů. A vše naštěstí vyšlo.

Takže jak jsme dopadli.

Ve skupinové výzvě jsme se probojovali do finále z prvního místa a zde jsme ve finálových jídzách spončili na 3. místě.

V umění ovládání robota jsme skončili na prvním místě.

V celkovém součtu jsme vyhhráli titul VEX IQ CHALLANGE RINGMASTER 2018

Nezbývá než poděkovat našemu týmu protože posledních 14 dní jsme trénovali každý den po vyučování a dolaďovali problémy s úchopem kroužků, také jsme se za poslední týden naučili více než za předchozí 2 měsíce. Poděkování také patří našemu konzultantovi Víťovi Špiříkovi.

Dále musíme poděkovat za podporu AV Media, která navíc soutěž pořádala a zapůjčila nám stavebnici.
Naše díky patří také firmě SSI SCHÄFER HRANICE, která nám přispěla na 2 stavebnice robota VEX IQ, a bez jejíž podpory bychom také nemohli pomýšlet na tento velký úspěch.


Jak tento den prožili členové našeho týmu si přečtěte zde

V úterý 26.6. 2018 jsme se zúčastnili soutěže VEX IQ Challenge v Praze. Jeli jsme s panem učitelem Drábkem tři holky a dva kluci.  Vyjížděli jsme z vlak. nádráží  po 5 hodině ráno. Cesta rychle uběhla a my byli za chvilku na místě. Zaregistrovali jsme se, podle věku nás rozdělili do 3  kategorií a začalo se. Jako první nám řekli důležité informace, představili nám pořadatele, sponzory. Soutěžilo asi 30 skupin a dokonce jsme měli protihráče z Valašského Meziříčí. Nejdřív jsme soutěžilli s jiným týmem jako skupinka, která spolupracuje. V této disciplíně jsme obstáli a byli 1.  V druhé disciplíně jsme jeli sami. Další část této disciplíny bylo programovaní. V této disciplíně jsme také úspěšně obstáli a byli 1. Na řadu přišlo finále. Tam soutěžili kluci a my si na lavičce mačkaly nervozitou prsty. A je to tu!!! Vyhlášení.. dostali jsme  cenu za disciplíny. A taky jsme mistry České republiky v ovládání robota.
Po skončení soutěže a počítání bodů jsme šli na autobus a následně na vlak. Zpět na nádráží v Hranicích jsme se dostali kolem 20:30.

 Hana Húdková, 6. třída


V Praze na soutěži se mi líbilo. Nejvíce mě zaujala ranní jízda vlakem, ale moc se mi líbilo i programování robota. Jsem ráda, že jsem jela a moc jsem si tuhle soutěž užila. Příští rok pojedeme (doufám) znovu. Byla jsem velmi překvapená, když jsem zjistila, že jsme za naši kategorii (Starší žáci) vyhráli.
Linda Hladíková 6. třída


 

 

Fotogalerie

 
 

Nejčtenější články