Chanson francophone

22. 04. 2018     sekce: Úspěchy žáků     autor: Lenka Preňková     tisk: tisk článku

Julie Jahnová a Nicol Juráňová úspěšně reprezentovaly začátkem dubna naši školu ve zpěvu frankofonních písní v soutěži „LE CONCOURS DE LA CHANSON FRANCOPHONE“ v Klubu Parník v Ostravě. Tato soutěž byla pořádána Alliance Française d’Ostrava u příležitosti festivalu Dny Frankofonie 2018.

Julča přednesla píseň S.O.S od Indily a Nicol zazpívala píseň Je veux od Zaz. Obě dívky vystoupily před ostatními účinkujícími a odbornou porotou, ve které zasedali mimo jiné odbornice na operní zpěv, dirigent, specialistka na francouzskou výslovnost z ostrova Réunion, zástupkyně města Ostrava a další… V publiku byl přítomen i francouzský písničkář a skladatel Joel Bros.

Porota hodnotila uměleckou úroveň, kvalitu zpěvu, kvalitu francouzštiny a originalitu výběru písně.

Soutěž byla určena všem amatérským zpěvákům žijícím v České republice. Účastník však nesměl mít národnost žádné z frankofonních zemí.

Soutěžící byli rozděleni do 4 kategorií: "sólista před maturitou" (včetně maturantů ve školním roce 2017/2018), "sólista po maturitě/dospělí", "skupina" a nově zavedená kategorie soutěžících do 15 let. Soutěžící zazpívali ve francouzštině píseň frankofonních autorů, případně vlastní skladbu. Maximální délka písně byla 5 minut.

Zpěváci v kategorii "sólista" mohli být doprovázeni jedním nebo více hudebníky, maximálně šesti. Doprovodné hlasy nebyly povoleny ani živě ani z CD nosičů.

Vítězové regionálního kola postupují do Euroregionálního kola soutěže ve frankofonní písni, jehož organizátorem je letos Bánská Bystrice. Finále je určeno pro soutěžící z České republiky, Slovenské republiky, Polska a Maďarska.

Gratulujeme děvčatům k účasti v této krásné francouzské soutěži. BRAVO !!!

Na průběh soutěže dohlížel a vše pečlivě dokumentoval odborník na francouzský jazyk a umělecký projev Vojta Beneš z devátého ročníku.

 

Fotogalerie